Title | Special Delivery |
Agency | McCann New York |
Campaign | Special Delivery |
Advertiser | New York Lottery |
Brand | New York Lottery |
Date of First Broadcast/Publication | 2019 / 11 |
Business Sector | Lottery & Gambling |
Media Type | Television |
Length | |
Editorial Company / VFX Company | The Mill New York |
Regional Chief Creative Officer | Eric Silver |
Chief Creative Officer | Sean Bryan |
Chief Creative Officer | Tom Murphy |
Executive Creative Director | Mat Bisher |
Group Creative Director | Jason Ashlock |
Group Creative Director | Dominick Baccollo |
Senior Copywriter | Colby Spear |
Senior Art Director | Pedro Sampaio |
Chief Production Officer | Nathy Aviram |
Senior Producer | Tamara Lecker |
SVP Executive Music Producer | Eric Johnson |
Executive Integrated Music Director | Dan Gross |
EVP Executive Account Director | Scot Beck |
VP Account Director | Caroline Fuller |
Account Director | Molly Vossler |
Account Director | Ellery Gitkin |
SVP / Group Strategy Director | Laura Frank |
Director | Ben Smith |
Executive Producer | Zu Al-Kadiri |
Producer | Hillary Thomas |
Production Supervisor | Georgina Castle |
Production Coordinator | Emily Stave |
Production Coordinator | Esther Montgomery |
Editor | Ryan McKenna |
Production support | Goutham H |
Production support | Utkarsha Shinde |
Shoot Supervisor | Alek Vacura |
Shoot Supervisor | Ed Boldero |
2nd Unit Director | Alex Clark |
2D Lead | Timothy Crabtree |
3D Lead Artist | Ed Boldero |
Animation Lead | Katie Yancey |
2D Artist | Roxy Zuckerman |
2D Artist | Daniel Thuresson |
2D Artist | Dag Ivarsoy |
2D Artist | Abby Riegel |
2D Artist | Rakesh Venugopalan |
2D Artist | Evan Langley |
2D Artist | Renjith Raveendran |
2D Artist | Prajeesh Chaliyam |
2D Artist | Basabendu Sarkar |
2D Artist | Sandeep Kumar Singh |
2D Artist | Yogesh Sarwa |
2D Artist | Jiten Harkhani |
2D Artist | Vinod Gopinathan |
3D Artist | Matthew Choy |
3D Artist | Jeremy Ramirez |
3D Artist | Sophie Quagebeur |
3D Artist | Daniel Stern |
3D Artist | Danny Garcia |
3D Artist | Ryan Federman |
3D Artist | Elizabeth Hammer |
3D Artist | Lalida Karnjanasirirat |
3D Artist | Victor Duncan |
Matte Painting | Rasha Shalaby |
Matte Painting | Gillian George |
Matte Painting | Billy Lu |
Matte Painting | Andy Wheater |
Animation | Jacob Bergman |
Animation | Justin Tirado |
Animation | Randy Link |
Animation | John Fielding |
Animation | Gustavo Gonzalez |
Animation | Melik Malkasian |
Animation | Matt Connolly |
Designer | Alex Clark |
Motion Graphics | Joakim Ekstrom |
Art Department | Kevin Diaz |
Art Department | Valerie Chernysh |